Zastávka: Chodovská tvrz

Chodovská tvrz, původně středověká tvrz přestavěná na barokní zámeček, představuje nejvýznamnější pamětihodnost Jižního Města. Tvrz je chráněnou kulturní památkou od roku 1958.

Historie

Pravděpodobný původ tvrze a chodovského dvora sahá až do dob archeologicky dokladovaného osídlení Chodova, tj. do přelomu 13. a 14. století. V době husitské až do třicetileté války vlastnili tvrz měšťanské a vladycké rodiny. Zpustlou tvrz po válce, v letech 1676 - 1728 obnovili benediktýni. Následně se ve správě objektu vystřídalo několik šlechtických rodů, až do dvacátého století, kdy velkostatek získala pražská obec. Během druhé poloviny 20. století se objekt pod správou Státního statku Praha dostal do havarijního stavu. Dvůr zanikl v 70 letech spolu s výstavbou propojovací komunikace dálnice D1 a Spořilova. Po rozsáhlé rokonstrukci mezi lety 1984 a 1990 se tvrz stala významným kulturním zařízením Chodova.

Chodovská tvrz (zdroj: ŠJů (cs:ŠJů), CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons)

Chodovská tvrz (zdroj: User:Miaow Miaow, Public domain, via Wikimedia Commons)

 

Zajímavosti

S kulturním děním Chodovské tvrze je neodmyslitelně spjata postava houslisty Jaroslava Svěceného. Jeho povídání o Jižním Městě si poslechněte v pořadu Retro České televize.